KRÁSNÉ STARÉ STROJE
Integrovaný zesilovač : LUXMAN L-530


Taková zajímavost k pousmání: moje úplně první recenze do časopisu
(Audio / video revue číslo 7/8 1996 str.77)

Mám rád staré věci. Staré, poctivě udělané věci. Takové výrobky, kde je vidět, že se konstruktér snažil vyřešit všechny problémy co nejlépe. A čím více různých hi-fi zařízení mi prošlo rukama, tím více se utvrzuji v názoru, že dříve se dělaly audio výrobky tak nějak lépe.

Nedávno mi kamarád půjčil na testování svůj zesilovač LUXMAN L-530. Je to bezmála 15 let starý japonský stroj. Jeho váha je téměř 20 kg a na své okolí působí velice solidním a robustním dojmem. Nostalgicky jsem na něj zavzpomínal, jelikož jsem byl krátce jeho majitelem, a ve chvíli slabosti či při pomatení smyslů jsem ho za směšnou cenu prodal. No, utřel jsem slzu dojetí a začal s prohlídkou zesilovače. Tento přístroj je krásný a časem jistě skončí v nějakém muzeu či starožitnictví.

Tak k věci. Již při prvním pohledu nás zaujme elegantně tvarovaný stříbrnozlatý čelní panel s masivním regulátorem hlasitosti a velkými přepínači. Vše z pravého kovu, který při doteku příjemně chladí. Boky i horní plocha zesilovače jsou obloženy dřevotřískovou deskou s imitací tmavého dřeva. Uprostřed horní desky jsou větrací mřížky umožňující proudění vzduchu okolo chladičů. Mohutný dojem zesilovače potvrzují i rozměry 150x450x440 mm.

Přepínačem vstupů můžeme volit mezi dvěma gramofony, tunerem, linkovým vstupem (AUX) a dvěma magnetofony. Pro PHONO vstup lze nastavit vstupní kapacitu (pro MC) nebo vstupní impedanci (MM). Dále se nám nabízí zvolit režim PHONO STRAIGHT, kterým vyřadíme regulátor BALANCE, přepínač MONO i tónové korekce, čímž se podstatně zlepší zvuk tohoto analogového vstupu. Ostatně, zvuk z PHONO předzesilovače je velice silnou zbraní tohoto japonského skvostu. Zesilovač má tónove korekce v podobě parametrického ekvalizéru. Jeho funkce je vyhotovena velice citlivě, a případné použití nedegraduje signál, jako je to u mnoha jiných zesilovačů. Funkci tónových korekcí zvolíme stisknutím tlačítka TONE ON. Dále máme k dispozici filtry HIGH a SUBSONIC a tlačítko MUTE.

Na zadní straně přístroje se nám naskytne pohled na zřejmě jediný nedostatek, a to malé výstupní svorky pro připojení reproduktorových soustav. Svorky jsou pro dva páry reprosoustav. Všechny vstupní a výstupní signály jsou vyvedeny konektory typu cinch. Zesilovač má vyvedeny signály PRE OUT a MAIN IN, které jsou v normálním provozu krátkými kablíky spojené.

Po odšroubování krytu vidíme precizní technické zpracování. Vlevo vzadu je jeden mohutný transformátor a před ním dva filtrační kondenzátory (každý 30 000 mikrofarad). Uprostřed se nacházejí dva bloky výkonových zesilovačů a dva velké chladiče. Blok zdroje, vstupní svorky, předzesilovač a PHONO zesilovač jsou samostatně a perfektně odstíněné. Výstupní signál je na reprosvorky přiveden přes ochranné relé relativně tenkými souběžnými kablíky. V zesilovači je použito DUO-Beta zapojení, což je patent firmy LUXMAN, který se vyskytuje i v nejnovějších modelech.

Součástky jsou lehce přístupné, kontrola a seřízení pohodlné, je vidět, že konstruktéři mysleli i na případný servis. Každý výkonový modul obsahuje pět červených LED indikujících správný režim monobloku. Je zde i pojistka, po jejímž vyjmutí lze velmi snadno ampérmetrem změřit klidový proud výkonových tranzistorů, případně jej opatrně seřídit trimrem.

Regulátor hlasitosti tvoří špičkový potenciometr ALPS (50 kiloohmů s logaritmickým průběhem), který vyniká skvělým souběhem kanálů a dlouhou životností. Na spodní straně zesilovače jsou čtyři velké odpružené nohy, které zabraňují průchodu nežádoucích vibrací.

Po zapnutí trvá přibližně osm sekund, než ochranné obvody sepnou výstupní relé. Po tuto dobu bliká indikační LED nazvaná WARM-UP IND. Po sepnutí relé svítí trvale do té doby, dokud se zesilovač nezahřeje na optimální teplotu, pak teprve zhasne. Provozu je zesilovač samozřejmě schopen již po oněch osmi sekundách, ale do pohody se dostane zhruba za hodinu po zapnutí, což jen potvrzuje zkušenosti, že je lepší přístroje nevypínat. Jelikož jsou klidové proudy opravdu vysoké, zesilovač "topí", ale to je jen pro dobro zvuku. Ještě jsem se chtěl zmínit o tom, že stejnosměrný posuv na reprosvorkách nepřesáhl 3mV, což je hodnota skvělá.

Nyní k poslechovému testu a ke zvuku. Jako zdroj signálu jsem použil CD přehrávač MARANTZ CD 52 SE, signálové kabely AMBER 2, reproduktorové soustavy DALI 850 a reprokabely v délce 2,5 metru: JAMO 2x4mm a MONITOR PC 2x2,5mm v systému BIWIRING.

Zvuk zesilovače velmi příjemně překvapí svou hebkou sametovostí. Dokáže polidštit zvuk z CD a tak trochu se tváří jako lampové zesilovače. Zvládá dobře akustickou hudbu a tichý poslech. Při vyšších hlasitostech se zdají být agresivnější vyšší středy a sykavky. Někdy se může zvuk jevit až medový, což ale u některé hudby tolik nevadí. Zesilovač dá možnost vyniknout prostoru v nahrávce a posluchač má pocit, že ho muzika obklopí.

Byl jsem zvědavý na chování PHONO vstupu, a tak jsem připojil gramofon (TECHNICS SL 1700 MK 2, přenoska AUDIO TECHNICA ?? MM) se zabudovanými signálovými kabely typu tkanička. Zde se ukázalo že PHONO vstup je opravdu silnou zbraní tohoto zesilovače. Výsledkem je výborný zvuk s vynikající svěžestí, čistotou, dynamikou a rytmikou. Bylo by jistě zajímavé tento test provést s lepším gramofonem s MC přenoskou a dobrými signálovými kabely.

Zvuk ze sluchátkového výstupu jsem testoval na sluchátkách BEYERDYNAMIC DT 990. Plně mě uspokojil, je čistý, detailní.

Druhý den testování mi to nedalo, a protože při poslechu mých oblíbených CD jsem stále něco ve zvuku hledal, rozhodl jsem se vyzkoušet výkonovou část zesilovače odděleně. Z CD přehrávače jsem vedl signál do předzesilovače MADE IN DOMA (přepínač ze dvou vstupů, potenciometr ALPS a výstup) a dále do LUXMANA na svorky MAIN IN.

V tomto momentu testování jsem se dostal do šoku, padnul na kolena a začal se modlit (rozuměj: sednul si na židli a začal POSLOUCHAT). Zvuk, již tak vysoce nadprůměrný, se zlepšil o dvě třídy. Ta čistota, rychlost a přesnost. Smysl pro detail, tempo. Dokonalá rovnováha celého spektra. Prostě jsem si sednul a znovu mě začalo bavit poslouchat muziku a ne přístroj. Vyndaval jsem z regálu další a další disky a poslouchal jsem mně velice známé pasáže a pokyvoval hlavou. Zde jsem si znovu uvědomil, že poslouchat hudbu je strašně krásné. Tento zesilovač "umí". Přes jeho stáří jsem přesvědčen, že by odrovnal většinu konkurentů mezi siliči do 30 tisíc Kč, a při poslechu pouze přes koncové stupně mnohé dvojnásobně dražší.

Myslím si, že majitel tohoto klenotu může být velice spokojen a při poslechu hudby s ním prožít mnoho radostných chvil.


A ještě bych vám chtěl říct, že další tisíciletí začíná rokem 2001 !


Petr PÜSCHEL    



Valid HTML 4.01!