Kiss DP-508

DVD přehrávač s ethernetovým rozhraním a pevným diskem 80GB


Poslední modifikace textu: 19. únor 2004 13:00    


Textová verze recenze


Tak jak jsem nedávno naznačil, stalo se. Úmysl se stal skutkem a já mám doma zapůjčen na recenzi DVD přehrávač dánské firmy Kiss Technolgy. A to dokonce jeden z nejvyšších modelů, DP-508. Ten má vedle toho, čím disponuje DP-450, navíc ethernetové rozhraní pro připojení k PC či místní síti a pevný disk s kapacitou 80 GB. V přístroji je nahrán poslední, plně lokalizovaný firmware. Ten nejen že zařizuje, aby se korektně zobrazovaly české znaky v titulcích filmů při přehrávání MPEG4, ale navíc umožňuje přehrávači získat další zajímavé vlastnosti: "Macrovision Off" a "Region Free". Samozřejmostí je plně lokalizované ovládací OSD menu.


Obsah:





Galerie odkazů:


Odkazy jsem získával cíleně i náhodně v průběhu předchozích pár týdnů a zatím nejsou příliš neuspořádané. Postupně je budu ještě upřesňovat, přidám k nim případně další, upravím jejich popisy atd...

KiSS Technology A/S

Oficiální stránky firmy Kiss Technology


Sigma Designs, Inc. | Digital Media Processing For Consumer Appliances

Stránky výrobce chipu Real Magic EM8550, použitého ke zpracování signálů v přístrojích Kiss


Sigma Designs, Inc. | Digital Media Processing For Consumer Appliances

Popis "EM8550 Video Endpoint Development Kit", podrobné seznámení s HW použitém v DVD přehrávačích Kiss


Kiss Tuning :: Firmwares modifiés pour votre lecteur DivX

Francouzský web a diskusní fórum věnované tuningu produktů Kiss a problematice s tím související


Kiss-Tuning

Holandský server věnovaný tuningu přehrávačů Kiss


KiSS Firmware en Informatie

Stránka věnovaná informacím o firmware do přehrávačů Kiss. Popisy verzí, změn, odkazy na stránky, kde se dá firmware stáhnout atd...


DVDRhelp.com & VCDhelp.com

Web, který sice přímo nesouvisí s produkty firmy Kiss Technlogy, zato zde lze nalázt vyčerpávající množství rad, návodů, popisů veškerých možných skrytých nastavení, servisních triků, možností odblokování atd... týkající se DVD přehrávačů


Kiss DVD :: Index (Forum)

Hlavní diskusí fórum týkající se produktů Kiss. Nevyčerpatelná studnice zkušeností.


GoodDvDStuff Kiss Uploads

Thread výše uvedeného diskusního fóra, kde mohou registrovaní uživatelé uploadovat soubory


DivX.PL - oferta

Polská stránka oficiálního dovozce produktů Kiss do Polska.


www.kissdivx.tami.pl

Další polská stránka, tentokrát věnovaná uživatelům produktů firmy Kiss Technlogy


www.kissdivx.tami.pl (Download)

Stránka téže firmy, kde lze nalézt množství souborů ke stažení (tedy hlavně firmware atd..., lokalizace do polštiny.)


Kiss Umbauanleitung (Umbau des KISS DP 500 zum KISS DP 508)

Popis úpravy "Umbau des KISS DP 500 zum KISS DP 508" (v němčině). Úprava je samozřejmě na vlastní riziko !!


Kiss Umbauanleitung (Convertion of the KISS DP 500 to the KISS DP 508)

Popis téže úpravy v angličtině


audiomap.de - Diskussionsforum - Anzeige des Beitrags (Betreff: "RE: DP500 ---> DP508")

Část diskuse věnovaná úpravám DP-500 na DP-508 (v němčině)


Hi-Jack's Mpeg-Playcenter

Další anglicky psaný web věnovaný DVD přehrávačům Kiss


EzLink software for KiSS DP-500, DP-508, DP-558, DP-1500 Network DVD Players

Stránky s informacemi o nových firmware a problematikou okolo MPEG4 přehrávačů


Divxstation - Software.Firmware (Kiss)

Další server věnovaný MPEG4 přehrávačům (Kiss, Elta, Maestro, Philips, Yamada, ...)


Index of /files/firmware

Adresář s výpisem různých verzí firmware (Kiss) ke stažení


Tweakers.net - Firmware updates [ KiSS DP-450/500/508 2.7.4 ]

Další informace o firmware k přehrávačům Kiss


Acomp - autorizovaný prodejce KiSS Technology

Stránky autorizovaného prodejce výrobků firmy Kiss Technology


KiSS DP500 - Firmware

Informace autorizovaného prodejce o nejnovějších verzích firmware


Acomp - Obchod (Kiss)

Internetový obchod, kde lze produkty firmy Kiss Technology objednat a zakoupit




Pár slov (před) úvodem


Předem upozorňuji, že tato recenze se bude trochu vymykat tomu, čemu jsou mnozí zvyklí z různých periodik, ať tištěných či internetových. A to jak svým rozsahem (i když dlouhé, podrobné, vyčerpávající recenze se dají najít na specializovaných webech), tak svým pojetím a jistou "flexibilitou", čímž míním zvláště postupné doplňování a částečné aktualizace stránky věnované této recenzi. Tato aktualizace je zamýšlena proto, že nic není statické a ani vývoj okolo modelů DVD přehrávačů firmy Kiss Technology není strnulý. Může přijít a samozřejmě přijde nejeden novější firmware a (jak předem podotýkám), schopnosti a dovednosti testovaného přístroje se odvíjejí v podstatné míře od možností instalovaného firmwaru.

V oblasti audio a video techniky se pohybuji, jak mnozí víte, již dlouhou řadu let. Za tu dobu mi prošly rukama stovky rozmanitých přístrojů. Jednalo se především o recenze pro různé časopisy (Audio/video revue, HiFi, Audio, Digital revue, Stereo a video, Video a domácí kino), opravy techniky z časů mé servisní a opravárenské činnosti a konstrukce i modifikace za účelem vylepšení vlastní highendové aparatury. Byl jsem především hifista a vždy mi šlo hlavně o kvalitní a věrný stereofonní zvukový přednes. Doba pokročila a já nechtěl ustrnout a nevšímat si dění okolo digitální videotechniky, domácího kina a prostorového zvuku. Z vlastního popudu jsem dal vzniknout těmto stránkám, které se v posledním roce zabývají především počítačovými technikami a technologiemi zpracovávání a editace digitálních zdrojů obrazu (DVD, digitální kamera, záznam z TV karty v PC). Jelikož jsem si za dobu mého působení v různých médiích "vydobyl" určité jméno (a na internetu uvedl v obecnou známost svůj nick /puschpull/), dovolil jsem si seriózně oslovit oficiálního zástupce firmy Kiss Technology v České republice, firmu Acomp. Oznámil jsem jim, že bych se rád blíže seznámil s řadou přístrojů Kiss Technology, konkrétně s DVD přehrávači řady 450/500/508/558. Na oplátku za zapůjčení jsem jim nabídnul to, že na svých stránkách zveřejním svou recenzi na zapůjčený přístroj. Zástupce firmy Acomp v tom neviděl žádný problém, naopak můj návrh uvítal a během krátké doby mi poslal jeden z nejvyšších modelů, DP-508.

Co se týká zázemí, prostředků a metod testování tohoto přístroje, zvolil jsem svůj individuální přístup. Jedná se o takovou moji kombinaci přístupů: počítačového "nadšence" a hifisty. Hlavní cíl testování byl především ve zjišťování možností použití DVD přehrávačů Kiss, v kompatibilitě formátů a médií, v hardwarové "rozborce", informacích o schopnostech verzí firmwaru a v neposlední řadě ve zjištění zvukové kvality přehrávače. Testovací aparatura pro stereofonní poslech: reproduktorové soustavy Xavian XN 270, výkonový zesilovač DPA 380 SE-MkII, řídící zesilovač PP-01 SE MkII. Při poslechu domácího kina posloužil v té době zapůjčený AV receiver Marantz SR7400, k porovnání kvality DVD přehrávače Marantz DV6400 a Panasonic DVD-S47, reproduktorové soustavy Dali 850 a Xavian XN 270, TV Metz Borneo.

PC v době testování: OS W-XP Professional (CZ), procesor Intel Celeron 850MHz, 256 MB RAM, grafická karta Matrox G400 DH 32MB, monitor ADI G66 19".


Úvod


Podle mého názoru hlavní "cílovou komunitou" pro testovaný přístroj bude bezesporu "člověk počítačový", čili počítačově gramotný, s jistými znalostmi okolo digitálního videa, tvorby záložních kopií DVD do různých formátu a v neposlední řadě majitel PC s vypalovačkou a síťovou kartou. Bez tohoto zázemí (intelektového i hardwarového) je využití přístrojů DP-500 (a vyšších) velice diskutabilní. Pro řadového uživatele, plánujícího používat přehrávač pouze ke sledování filmů z DVD a přehrávání hudebních CD, případně sem tam nějakého VCD či SVCD, je tohoto přístroje škoda. Respektive takový uživatel může koupit výhodněji odlišný produkt jiných firem levněji a užitek mu to přinese stejný, možná i vyšší.

Ne tak ovšem pro člověka, majícího sbírku filmů ve formátech DivX (či XviD) vypálenou na desítkách CD-R a koketujícím s DVD vypalovačkou ve svém PC. Pro takového uživatele bude DVD přehrávač Kiss pravým požehnáním!

Ještě trochu se musím zmínit o tom, proč právě Kiss... Vybral jsem si tento přehrávač ke své historicky první samostatné recenzi na mém webu puschpull.org z nejednoho důvodu. Předně, firma Kiss Technology přišla s přehrávači schopnými přehrávat formát DivX jako první. Tudíž se dá předpokládat jistá vyšší úroveň praktických zkušeností s vývojem potřebné elektroniky i firmwaru. Na světě se prodalo již značné množství těchto přehrávačů a proto je také větší "zpětná vazba" na výrobce. Po světě rovněž existuje celá řada rozsáhlých diskusních serverů, kde si majitelé přístrojů Kiss předávají své nemalé praktické zkušenosti. Pro nás to znamená ohromnou studnici zkušeností pro případné řešení veškerých možných, softwarových i hardwarových problémů, inspiraci k možným úpravám a dalšímu "tuningování" přehrávače.

Množství univerzálních přehrávačů veškerých možných, i značně exotických značek, je značné a rovněž přístrojů umožňujících přehrávání DivX je dnes již celá řada. Zpravidla jde ovšem o takové firmy, kde nemáme žádnou záruku, jak bude jejich vývoj pokračovat a zda se bude vyvíjet jejich firmware (mnoho přístrojů této kategorie ani žádný upgrade firmwaru nenabízí).

Jak je tady zřejmé, v neposlední řadě jsem zvolil přehrávač Kiss z důvodu zázemí v České republice (tím nemyslím jen obchodní zastoupení), ale také firmu, která pružně modifikuje firmware do češtiny. Takový přístroj má kompletní české menu a umí přehrávat české znaky v titulcích (a to jak ve znakové sadě Windows-1250 tak ISO-8859-2). Je proto určitá záruka, že přehrávač bude smysluplně sloužit více roků a jeho schopnosti budou i na českém trhu stále aktuální.



O přehrávačích Kiss se již hodně napsalo. Dávám sem proto pár odkazů (které jsem našel) na různé české stránky s popisem či recenzemi.


Acomp - autorizovaný prodejce KiSS Technology
Přehrávače DVD a DivX KiSS Technology   ("Mrtvá" stránka. :-)) )

Živě.cz - Exkluzivní recenze Kiss DP-450: Na DivX bez počítače
cdr.cz: KISS DP-450 DVD přehrávač s DivXem (recenze)
KiSS DP-450: První stolní DivX video přehrávač už je tady! (recenze) - DVD digitální video na Technet.cz
Mobilmag.cz - on-line magazín nejen o mobilních telefonech / KiSS DP - 500 (profil přístroje)   (Nová recenze!! )
Video a domácí kino (KISS DP-450 DVD přehrávač)


Recenze v tištěných periodikách:

Stereo a video 6/2003 (Kiss DP-450)
Stereo a video 9/2003 (Kiss DP-500)
Video a domácí kino 6/2003 (Kiss DP-450)
Video a domácí kino 7-8/2003 (Kiss DP-450)
Video a domácí kino 9/2003 (Kiss DP-500)

Jak vidíte, kromě jediné výjimky, jde o recenze poměrně hodně staré. Recenze z doby, kdy bylo ještě dost "problémů" s firmwarem, kdy neměla ještě ani firma Acomp zastoupení pro Kiss a kdy nebylo plně lokalizováno menu. Poslední verze českého firmware, dodávaného se zakoupenými přístroji, se nedá volně stáhnout na internetu. Majitel má nárok na upgrade a firma mu novou verzi zasílá e-mailem. Tyto firmware rovněž umožňují přehrávači provoz "Region Free" a "Macrovision Off" !! :-)


Důležitým faktem může být to, že v současnosti jsou ceny přehrávačů daleko příznivější, než v době psaní výše zmíněných recenzí.


Popis


Již při vybalování zaujme dlouhá řada značek, vytištěných na krabici, naznačujících možnosti a schopnosti přehrávače. Vedle jiného najdeme i oficiální certifikát DivX. V níže umístěné tabulce jsou "čtecí schopnosti" přehledně rozepsány. Skříň přehrávače je celokovová a přístroj těžší, než tomu běžně u těchto přístrojů bývá. Samozřejmě, částečně se na tom podílí i 80GB pevný disk.

Přístroj na mne zapůsobil překvapivě svěžím a designově ladným dojmem. Podle fotografií jsem spíše očekával nevzhlednou, účelově řešenou "krabici", ale to se nekonalo. Střídmý design může být výhodou v určité "nadčasovosti" vzhledu. Chladná kombinace stříbrné a černé přehrávači sluší. Na zadním panelu najdeme paletu přípojných míst. Všechny konektory cinch (RCA) jsou zlacené. Uživatel má k dispozici oba digitální audio výstupy (koaxiální i optický), analogový stereofonní výstup, SCART konektor (v němž je RGB video výstup), S-video a normální (RCA) video výstup. Určitou raritou řady modelů přehrávačů Kiss je ethernetové síťové rozhranní. Přehrávač lze pak snadno propojit s počítačem (ten musí mít síťovou kartu), a sdílet soubory uložené na HDD našeho PC. To zajišťuje software Kiss-PC Link verze 1.30. Na stránkách firmy Acomp si lze stáhnout češtinu do toho programu.

Po nainstalování PC Link si v záložce "Info" najdeme IP adresu našeho počítače, v mém případě to bylo "192.168.001.102". Při konfiguraci (nastavení) DVD přehrávače musíme poté ručně zadat IP adresu DP-508, zvolil jsem ji "192.168.001.101". Po aktivaci volby "Hledat PC Link v místní síti" se přehrávač úspěšně spojil s počítačem.


Přehrávání a funkce


Přiznávám se zcela otevřeně k tomu, že to co mě na přístroji Kiss nejvíce zajímalo, a také hlavním důvodem mé snahy půjčit si tento přehrávač na testování, byla jeho deklarovaná schopnost zpracovávat video soubory ve formátu MPEG4, včetně DivX a XviD. Proto také mé první zkoušení probíhalo v přehrávání mnou vytvořených avi souborů z různých zdrojů signálu. Připravil jsem si pár filmů na DVD-RW, na DVD+RW, na různých CD-R i CD-RW nosičích i na HDD mého počítače. Na DVD si můžeme vypálit řadu filmů a uložit je do různých adresářů, přehrávač pak umí těmito složkami procházet a zobrazovat názvy souborů. Po najetí kurzorem na požadovaný soubor a tisknutím enter na dálkovém ovladači spustíme přehrávání.

Pokud přehrávač narazí na film, kde jsou použity 1/4 pixely (tzv. Q-pely) či GMC (Global Motion Compensation), zahlásí na obrazovce TV konkrétní chyby. Trochu jsem se obával, jak DP-508 "provětrá" mou sbírku filmů, ale po pár dnech experimentování musím konstatovat, že dobrých 85% nosičů CD-R přečte a filmy korektně přehrává. A věřte tomu,že mám za těch pár let, co se "hraní" s avi soubory věnuji, pěknou řádku nahrávek.

Pokud to nastavíme při inicializačním setupu (a defaultně to nastaveno je), přehrávání filmů se děje v režimu "fullscreen". Moje obava, že bude okolo obrazu nějaký černý rám, či naopak, že bude film v celoobrazovkovém režimu nějak po stranách oříznutý, se nepotvrdila. Jako uživatel si mohu zvolit zvětšení (Zoom) 125%, 150%, 175%, 200%, 300%, 400% a zpět 100%. Zvětšenou výsečí obrazu lze pomocí kurzorových kláves pohybovat do stran (týká se i prohlížení obrázků, fotografií).

Filmy jsem sledoval na TV spojené pomocí kabelu SCART s přehrávačem Kiss. Znám kvalitu svých vytvořených avi souborů a jsem spokojen při jejich přehrávání na PC a 19" monitoru. Z obrazu na TV, kde jinak sleduji filmy z PC v poměrně vysoké kvalitě filmy díky "Dual Head" výstupu grafické karty Matrox G400, jsem měl trochu obavu. Ani nevím přesně jakou ... Kvalita přehrávání mě vlastně skoro zaskočila, ale rychle jsem si zvykl. (A děti doma ještě rychleji, ani se jim jistě nebude chtít po dvou týdnech s přístrojem rozloučit, ... nad VHS ohrnují nos už dlouho). Pro běžné sledování z několika metrů je obraz na TV (55 i 63 cm) subjektivně identický jako z DVD. Samozřejmě, pokud je kvalitně udělán film ve formátu SVCD, kvalita je rovněž srovnatelná, ale film na SVCD je na dvou, často na třech CD-R. Přitom lze film, pokud to umíme, udělat ve formátu XviD (DivX) tak, aby se i třeba dvouhodinový film vměstnal na jedno CD-R a jeho obraz bude na TV shodný jako ony 2-3 CD-R s filmem ve formátu SVCD. Popularitě VCD i SVCD přidává to, že naprostá většina současných DVD přehrávačů je dokáže přehrát. Přehrávače s podporou DivX či dokonce XviD jsou zatím velice ojedinělé.

V rychlosti jsem při první "testování" projížděl média a pomocí síťového rozhraní i sdílené adresáře na pevném disku mého PC, kde jsem měl připraveny desítky krátkých ukázek avi souborů zpracovaných různými technikami, především však za pomoci mého oblíbeného XviD kodeku. Nejvíce mě přirozeně zajímalo, jak přehrávač uspěje u ukázek vytvořených pomocí poslední vrze, XviD 1.0 RC1, a od 7.2.2004 také verze RC2 (od Koepiho).



Audio stopy

Připravenu jsem měl i řadu video souborů s různými audio stopami (1x MP3, 1x AC3, 2x MP3, 2x AC3, 1x MP3 a 1x AC3). Veškeré tyto kombinace DP-508 umí přehrát. Při "přeskočení" z jedné stopy na druhou však reakce není okamžitá. V případě použitých firmwarů (2.7.4, 2.8.0, 2.8.3) se na displeji objevilo "Seeking" tak na 10-20 sekund. Poté naskočila zvolená zvuková stopa. Takže na nějaké časté přeskakování z češtiny do angličtiny a naopak bych neměl trpělivost. Ale případnou změnu audio stopy udělá normální uživatel pouze na začátku filmu a pak už sleduje film.



Titulky

Titulky lze buď zapnout nebo vypnout. Nic víc. Nelze měnit jejich pozici na obrazovce, typ ani velikost písma, pozadí, atd...
Oficiální česká verze firmware má, na rozdíl od originálního, o dva pixely vyšší znaky, z čehož vyplývá znatelně lepší čitelnost titulků při sledování TV z větší vzdálenosti. Přehrávače Kiss (s nahraným českým firmwarem) zvládá v titulcích korektně české znaky. Pokud máte svou filmotéku na CD s titulky ve znakové sade ISO-8859-2, nebo naopak ve Windows-1250, nemusíte se obávat problému - pro český jazyk zvládne přehrávač obojí korektně. Pro bezproblémové zobrazení titulků je nutno dodržet určité zásady: název souboru s titulky musí být shodný s názvem filmu a umístěn ve stejném adresáři. Přehrávač v současnosti nepodporuje přehrávání více titulkových souborů (film.cz.sub / film.eng.sub).

Umí však pracovat s více formáty titulků: "utf, sub, srt, smi, txt, ssa, aqt, jss" (MicroDVD, SubRip, SubViewer, Sami, SubViewer2).

Při přeskočení na jinou část filmu pomocí funkce "Seek" může chvilku (10-20 sekund) trvat, než se titulky "chytnou"



Přehrávání

Přehrávané filmy běží plynule. Nejvyšší mnou zaznamenaný bitrate při procházení sbírky CD-R byl cca 2000 kbit/s (bez cukání). Pokud k nějakému cukání dochází, je to téměř určitě způsobeno ne zcela korektně vytvořeným avi souborem. Při dodržení (celkem velmi volných) zásad pro nastavení enkodování při vytváření filmů určených pro přehrávání na DVD přehrávačích Kiss Technology, není sebemenší problém. Zjistil jsem, že obecně větší problémy mají starší filmy vytvořené pomocí DivX 3.11 (jeho podpora dokonce nebyla od počátku produktů Kiss, ale teprve v pozdějších verzích firmwaru byla implementována). Filmy ve formátech DivX 4 a DivX 5 jsem přehrál vždy v pohodě! :-) S nimi má přehrávač minimum problémů a prakticky nelze na netu nalézt film, který by Kiss neuměl přehrát. S XviD staženými z netu také nebyl žádný problém (samozřejmě nesmí v nich být požito Q-pel či GMC). Formát MOV (Quick Time) přehrávače Kiss nezpracují. Uvádím to, abych předešel některým dotazům. Nemálo lidí má v tomto formátu řadu video-sekvencí vytvořených pomocí digitálních fotoaparátů. Formát MOV je nutné nejprve převést na AVI ...

Kiss údajně umí přehrávat přímo VOB soubory, například vyextrahovaný z DVD. Zkoušel jsem toto zatím pouze přes síťové rozhranní z PC, ale obraz se dost silně cukal. Podle mne nestíhal přenos dat, možná z CD-R či DVD-R to bude lepší.



Nahrávání

Kiss DP-508 umožňuje, na rozdíl od DP-500 a DP-450, ukládat data na 80GB pevný disk. V přístroji je HDD Samsung, jehož chod je velice tichý a prakticky vůbec při přehrávání neruší. Data se ukládají jednoduše tak, že při prohlížení souborů si tlačítkem "Mark" na dálkovém ovladači označíme soubory, které chceme zkopírovat a stisknutím "Enter" spustíme kopírovací proces. Kopírování samozřejmě jistou chvilku trvá. Aktuální stav kopírování jednotlivých souborů můžeme sledovat na obrazovce TV. Kopírovat lze soubory jak z HDD na PC, tak z DVD mechaniky (Toshiba 1620 případně Toshiba 1720) , musí to však být z režimu procházení adresářové struktury (avi, mp3, wma ... atd). Nelze tedy uložit například celý originální DVD film na náš pevný disk. Rovněž nelze nahrávat z AV vstupu (SCART) například televizní program. To umí jiné přístroje Kiss, vybavené TV tunerem.



Firmware

Možnost aktualizace schopností DVD přehrávačů firmy Kiss Technology pomocí upgrade firmwaru považuji za vůbec nejdůležitější věc. Pokud bych to měl stručně vyjádřit, uživatel může být klidný i v případě jakýchkoliv problémů zjištěných při přehrávání, protože se s největší pravděpodobností jedná o chyby SW nikoliv HW a tu lze aktualizací vyřešit. Osobně jsem v průběhu testování vyzkoušel tři verze českého firmware a dvě verze originálního, a vím o čem mluvím. Příklad: přístroj jsem dostal s úplně nejnovější verzí 2.8.0, která vedle jiného nabízí nově možnost přehrávání hudebních WMA souborů. Jak jsem však zjistil, DP-508 měl silné problémy při přehrávání VCD a SVCD a navíc dokonce při přehrávání některých DVD čas od času cuknul obraz. Přešel jsem tedy zpět k verzi 2.7.4, kde již vše fungovalo naprosto perfektně (přirozeně chyběla podpora WMA). Během pár dní vyšla oprava a český zástupce pružně vytvořil zcela novou verzi 2.8.3, kterou nyní používám, a kde je veškeré přehrávání bez cukání a WMA soubory lze přehrát.
No takhle je to stále, uživatel se neustále může těšit, co nového další verze obslužného software přinesou. :-))

Jelikož předpokládám, že případní majitelé přehrávačů Kiss se budou rekrutovat z lidí zvyklých pracovat s PC, s internetem s vypalovačkami, jistě fakt možnosti aktualizací schopností přístroje uvítají.



Web Radio

Bohužel doma mám pouze Dial-Up připojení k Internetu, nemohl jsem tuto schopnost přehrávačů Kiss, vybavených ethernetovým rozhranním, vyzkoušet. Uživatel získá přístup k mnoha tisícům rozhlasových stanic, které jsou na Internetu k dispozici. Tedy těch, které jsou ze strany výrobce podporovány a je jich opravdu hodně.



Další postřehy a zajímavosti

Při přehrávání klasických zvukových CD a připojení k Internetu (tedy například, když je provozuschopné Web Radio), se spojí přehrávač se serverem CDDB a načtou se data jako jméno interpreta, název alba i jednotlivých skladeb. Údaje můžeme přečíst na TV. Nemohl jsem zjistit, zda se rovněž načte titulní strana bookletu alba, jako to umí například Windows Media Player, ale nevidím důvod, proč by to nemohlo jít.

Přehrávač nemá výstup 5.1 z dekodéru, ale umí dekódovat signály DD i DTS a přivádí je na stereofonní analogový výstup. Digitální výstupy jsou k dispozici oba: optický i koaxiální.



Prohlížení obrázků

Zde došlo k dalšímu velkému překvapení, protože jsem očekával podporu pouze formátu JPG, ale přehrávač umožňuje prohlížet obrázky či fotografie i ve formátech BMP, PNG a většiny GIF (animované GIFy pochopitelně neumí). Při prohlížení fotografií můžeme aktivovat režim automatické prezentace a nastavit časový interval mezi zobrazením jednotlivých obrázků od 5 do 30 sekund, případně vypnout a nechat jen ruční posun. Obrázky lze zvětšovat až do 400% a posunovat. Kvalita ve fullscreenu odpovídá kvalitě TV, takže subjektivní dojem z fotografie například 640x480 pixelů bude stejný jako z 2048x1536. Pro prohlížení rodinných fotografií můžete na médiu klidně šetřit místem a nechat tam pouze menší obrázky.



Přehrávání hudby

S nejnovějším firmwarem můžeme, vedle MP3 a Ogg Vorbis, přehrávat také WMA (Windows Media Audio) soubory. Přehrávač zpracuje konstantní i variabilní datový tok. Od 48 do 320 kbps, nižší a vyšší tok jsem nezkoušel. Vzorkovací frekvence od 8 do 96 kHz. Nutno ještě zkusit!!

Zvuková kvalita při přehrávání zvukových CD, kterou jsem testoval na kvalitní aparatuře (DPA 380 / Xavian XN 270) se mi jevila jako dobrá, a s ohledem na určení tohoto přístroje dokonce výborná. Subjektivně se zdá poněkud větší zdůraznění basů, což mnozí možná přivítají. Úroveň výstupního signálu (hlasitost výstupu) je variabilní: lze ji snižovat pomocí dálkového ovladače.







Formát Podpora Poznámka
AUDIO    
MP3
WMA
Ogg Vorbis
CD-DA
AC3
DTS
VBR, CBR, všechny používané datové toky
 
 
 
AC3 přehrává i DivX filmů
 
Signál (mp3, wma, ogg ...)převede i digitální výstup
 
 
Při propojení s Internetem zobrazí data z CDDB
 
 
VIDEO    
DVD
VCD
SVCD
MPEG4:
DivX 3.11
DivX 4
DivX 5
XviD
ano
ano
ano
ano (viz dále)
občasné "zadrhnutí"
bez problémů
bez problémů
bez problémů
Nutné dodržet zásady dané specifikací chipu Real Magic EM8550: nepoužívat 1/4 pixely, GMC a maximální rozměr musí být do 720x576 pixelů
Čte video formát s příponami AVI, MPG, MPEG,
Neumí načíst OGM, WMV, MOV, Matroska (MKV)
Občasné zadrhnutí starších filmů ve formátu DivX3.11 neplatí pro všechny filmy a může být způsobeno tím, že podpora staršího formátu XviD není zatím tak odladěná...
OBRÁZKY    
JPG, JPEG
BMP
PNG
GIF
TIFF
ano
ano
ano
ano (většina)
ne
podpora českých znaků v názvech souborů
 
 
animované GIFy samozřejmě neumí
 
MÉDIA    
CD
CD-R
CD-RW
DVD
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RW
  Přehrávač čte všechna média.
(Teoreticky by mohl nastat pouze dílčí problém u některého konkrétního výrobce)
TECHNOLOGIE    
Real Magic (hardwarová podpora)
HDD 80 GB (Samsung)
DVD-ROM (Toshiba 1620/1720)
Web Radio
Progressive Scan
Chip EM8550 od firmy Sigma Designs
 
 
 
 
Jsou otevřené široké možnosti pro eventuelní tuning přehrávače. Viz bližší informace v odkazech.
DALŠÍ    
Ethernet / PC-Link
SCART (RGB)
S-Video
Video (RCA)
Coaxial Digital Out
Optical Digital Out
Stereo Audio Out (RCA)
Sdílení dat na PC pomocí Ethernetového rozhranní
 
 
 
 
 
 
Při přehrávání klasických audio CD (CD-DA) a připojení přes ethernetové rozhranní k internetu máme možnost zobrazení dat (CDDB) právě přehrávaného CD na TV obrazovce (Interpret, název alba i skladby atd...)


Galerie fotografií


V následující části této rozsáhlé stránky uvádím řadu fotografií a screenshotů.
Každou fotografii se lze rovněž zobrazit ve dvou větších velikostech.


Krabice, v níž dorazil recenzovaný přístroj (původně to měl být DP-500).


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Grafická "informace" o certifikaci DivX je k nepřehlédnutí. Vpravo nahoře nápis značící přítomnost ethernetového rozhranní.


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Na dolní části víka krabice jsou loga, jedno vedle druhého ...


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


... na čelní panel přístroje by se všechny loga ani nevmístily.


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Součásti příslušenství: návody, CD se softwarem, propojovací kabely (SCART, Audio/Video cinch, Ethernet ...


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Příslušenství zblízka.


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Dálkový ovladač


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Dálkový ovladač (jiný pohled)


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Vybalený přístroj v "plné kráse" :-)


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Loga, která se na čelní panel vešla


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Řada základních ovládacích prvků na čelním panelu


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Část zadního panelu s konektorem SCART a textovou informací o výrobci


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Pokračování zadního panelu s přípojnými místy


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Základní náhled "pod kapotu". Pohled shora na vnitřní uspořádání.


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Detailní pohled na napájecí zdroj přehrávače.


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


80 GB pevný disk Samsung


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Hlavní deska s elektronikou


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Další pohled na elektroniku (s menším odstupem)


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Pro síťové adresování jsou důležité tzv. "MAC ADRESS"


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Hlavní část elektroniky s chipem firmy "Sigma Designs"


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Další pohled na klíčový chip "Real Magic EM-8550"


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Ještě jednou napájecí zdroj


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Obrázek připomínající spíše pohled do útrob PC


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


HDD a DVD mechanika (pohled na zadní část s propojením IDE kabelem)


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Pohled na zadní část čelního panelu (deska klávesnice, displeje a příjímače DO)


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Detailní pohled na elektroniku v okolí konektoru síťového rozhranní


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )


Ještě jednou, trochu jiný, celkový pohled na vnitřní upořádání přehrávače DP-508


  Větší rozlišení fotografie:      ( 1024x768 )   ( 2048x1536 )




Software: Kiss PC-Link 1.30


Kliknutím na obrázek získáte originální velikost screenshotu.


Záložka "Info" s informací o IP adrese a pár dalších údajů




Pomocí myši technikou "Drag and Drop" (Chytni a pusť) lze maximálně jednoduše přetáhnout soubory, které budeme chtít následně přehrávačem Kiss DP-508 přehrávat.

Záložka "Audio"




Záložka "Video"




Záložka "Pictures" (obrázky)




Hledání příslušných souborů nám usnadní "Search Wizard" (Průvodce vyhledáváním)





Fotografie obrazovky TV přijímače


Omluvte, prosím, poněkud nižší kvalitu důležitých fotografií TV obrazovky (TV kartu v PC nemám, musel jsem použít digitální fotoaparát (Canon PowerShot S20). Ona ta obrazovka se fotí poněkud hůře, než by člověk chtěl...


První pokus: film "Cesta do Fantazie" ve Fullscreen režimu, přehráváno z DVD-RW




Informace o přehrávaném souboru tak, jak ji přehrávač umí zobrazit na stínítku obrazovky TV přijímače.




Procházení adresáře s řadou testovacích souborů




Film "Piráti z Karibiku"




Otevření záložky "Přehrávání videa" při přehrávání z HDD na PC pomocí síťového kabelu




Takto to vypadá, pokud zapomeneme spustit na počítači program "Kiss PC-Link" a chceme přehrávat "sdílené" soubory, nebo v případě špatně zadané IP adresy po instalaci nového firmware.




Základní menu Ethernet




... a takto to vypadá, pokud přehrávač narazí na video soubor s neznámým (nepodporovaným) kodekem či nekorektním rozměrem videa. V našem případě má soubor vetší rozměr než maximálně možný (720x576)




Základní nastavení po instalaci firmware verze 2.7.4: volba jazyka




Typ obrazovky TV




Video výstup




Nastavení zvuku




Ostatní volby




Menu Ethernet: Web Radio




Menu Ethernet: Kiss PC-Link




Menu Ethernet: Konfigurace IP




Menu Ethernet: Pevný disk - přehrávání souborů uložených na HDD v přehrávači




Průběh kopírování označených souborů z PC na HDD v přehrávači




Vložení IP adresy PC-Link hosta




Ruční vložení pevné IP adresy




Procházení hudebních souborů




Informace o přehrávaném hudebním souboru formátu MP3




Procházení adresáře na PC se sdílenými obrázky




Prohlížení fotografií je na vysoké úrovni




Informace o právě zobrazeném obrázku (tento byl vytvořen kdysi při experimentování se softwarem Ulead Photoimpact)




Přehrávání filmu "Tenkrát na Západě"




... informace o přehrávaném filmu




A takto vidíme správné české titulky




... ještě jednou korektně zobrazené české titulky







Hodnocení, plusy a minusy, závěr


Přístroj jsem si vybral, jako svou "premiérovou" recenzi pro své stránky, poněvadž mě mimořádně zajímalo, jak si přehrávač poradí s přehráváním DivX / XviD na televizním přijímači. Byl jsem připraven mu v tomto ohledu "odpustit" nějaké případné prohřešky. Nyní, po pár týdnech společného žití s přehrávačem Kiss DP-508, mohu být klidný. Nic odpouštět nemusím, protože to, co jsem od tohoto přístroje chtěl a požadoval, to splnil na výbornou a ještě naznačil rezervy.
Předně jsem zjistil, že cca 80% cédéček s filmy, které jsem mu naservíroval, bez problémů přehrál. A za druhé, ověřil jsem si, že obrazová kvalita při přehrávání DivX / XviD filmů je lepší, než jsem si doufal očekávat.


PLUSY:

Ohromná šíře podpory médií a formátů
Kvalitní obraz i zvuk
Solidní zpracování
Neustálá aktualizace schopností díky novým verzím firmware
České menu
Bezproblémové zobrazení českých znaků v titulcích
Velikost písma a čitelnost titulků
Schopnost přehrávat DivX/XviD s mnoha různými nastaveními při enkodinku (vyjma 1/4 pixelů a GMC)
Ethernetové rozhranní - tato "maličkost" povyšuje přístroj mezi elitu
Web radio, web počasí ...
Zobrazování mnoha různých formátů digitálních obrázků
Schopnost přehrávat hudbu nejenom MP3, ale i WMA a OGG Vorbis
Pevný disk pro záznam 80GB dat
Možnost přehrávat data sdílená na HDD našeho PC (které může být přitom úplně v jiném místě budovy a nijak nerušit)
Při přehrávání dat z PC nijak nezatěžujeme procesor a na PC lze bez omezení pracovat
Zrychlený posun vpřed i vzad i u formátů DivX/XviD
Zvětšování a posun obrazu (u DVD, DivX/XviD i obrázků)


MINUSY:

Pomalejší naběhnutí do provozu po zapnutí (cca 10-15 sekund)
O něco menší komfort obsluhy a menší množství doplňkových informací při přehrávání (oproti klasickým DVD přehrávačům)
Nutnost sledovat novinky okolo vývoje firmware (aby byly schopnosti přístroje stále co nejaktuálnější) - i když toto je spíše klad
Neumí přehrávat DivX/XviD kde bylo v enkodování použito 1/4 pixelu nebo GMC
Nemá postprocessing
Pomalejší hledání při použití funkce SEEK (cca 10-20 sekund)
Pomalejší přepnutí při změně zvukové stopy (opět cca 10-20 sekund)
Chybí (zatím) podpora více titulků
Chybí (zatím) podpora formátů OGM, MKV, WMV)
Nepamatuje si čas posledního stopnutí při přehrávání filmů (nutné znovu nalézt)


Podle mého názoru patří produkty Kiss Technology k tomu nejzajímavějšímu na poli přístrojů pohybujících se někde mezi kategorií běžné spotřební elektroniky a počítačů a jejich periferií. Díky svým schopnostem a možnostem si najdou příznivce nejvíce patrně v řadách lidí disponujících kvalitním osobním počítačem, internetem a vypalovací mechanikou (CD či DVD)




Obsah:








Valid HTML 4.01!