Stereofonní výkonový zesilovač
AU/RA Z8A
a aktivní regulátor hlasitosti
AU/RA D7Z



Pohled na regulátor D7Z vyjmutý z kovového pouzdra:
obrazky/aura_z7d02.jpg
Celkový pohled na vnitřní konstrukci Z8A:
obrazky/aura_z8a_13.jpg

Testovací aparatura:

Výkonové zesilovače:
AU/RA Z8A
DPA 380 SE MkII
Řídící zesilovače:
AU/RA D7Z
PP-01 SE MkII (autorův prototyp)
Reproduktorové soustavy:
Xavian XN 270 (+ stojany XS 65)
Reproduktorové kabely:
Dudek Cable One
KrautWire Model 3
Signálové kabely:
KrautWire Model 4
Weinberg Audio Klunker
CD přehrávač:
Denon DCD-1800R


Zadní panel regulátoru (v popředí vlevo je vidět aktivní "prvek"):
obrazky/aura_z7d06.jpg
Zadní panel výkonového "Ačka":
obrazky/aura_z8a_17.jpg

Testovací nahrávky:

Al DiMeola - Infinite Desire (Telarc, 1998)
Blur - Blur (Food Records, 1999)
Carl Orff - Carmina Burana (Telarc, 1981)
Doug MacLeod - Come to Find (Audioquest 1994)
Dunaj - Rosol (Pavian Records - 1991)
Chieftains - The Tears of Stone (BMG, 1999)
Richard Müller - Neuč vtáka lietať ! (Popron, 1992)
Tracy Chapman - Crossroads (Elektra, 1989)
U2 - All That You Can't Leave Behind (Island, 2000)
Antonio Forcione - Talking Hands (Naim Audio, 1997)
Dead Can Dance - Into The Labyrinth (4AD - 1993)


Výkonový zesilovač AU/RA Z8A

Firma AU/RA působí v oblasti hifi techniky již řadu let (od roku 1989) a již od svého zrodu se řídí důležitým krédem, které tvoří i název firmy, audio racionálně. Svůj vytčený úkol, nabídnout zákazníkům za minimum pořizovacích nákladů co nejkvalitnější hifi komponenty, se firmě podařilo zvládnout na výbornou. Její poslední řada produktů již patří po právu do kategorie high-end, a to jak po stránce zvukové, tak i svým provedením. Cenová politika se příliš nezměnila a tak jsou tyto produkty stále dostupné i pro ne příliš majetné zákazníky.

Produkt s názvem Z8A je výkonový dvoukanálový tranzistorový zesilovač pracující v jednočinné třídě A. Stejně jako u zesilovače Z7A i zde je použito asymetrické zapojení. Díky tomuto zapojení a režimu provozu je možno použít minimum součástek a signál prochází prakticky tou nejkratší možnou cestou.

obrazky/aura_z8a_04.jpg

Excelentně zhotovený přístroj není žádný "drobeček", bez obalu váží více než 14 kg. Transportní obal tvoří dřevěný "šuplík", který je vložen do kartónové krabice. Tímto způsobem je zesilovač důkladně zabezpečen proti případnému poškození během transportu. A to by byla škoda, poněvadž jeho čelní panel tvoří 12 mm silné, kouřové sklo. To je k samotnému čelnímu kovovému subpanelu připevněno pomocí čtyř imbusových šroubů. Na čelním panelu nejsou žádné ovládací prvky, pouze dvě modré LED indikující provozní stav přístroje. Levý a pravý bok skříně zesilovače tvoří mohutné, černě eloxované chladiče. Provozní teplota těchto chladičů je opravdu vysoká, vždyť také klidový příkon zesilovače je 200 W. Zadní panel je jasně čitelný: symetricky rozmístěné konektory - zlacený cinch s teflonovou izolací pro vstupní signál, dvojice zlacených terminálů pro připojení reproduktorových kabelů, kolébkový síťový vypínač a zásuvka pro třížilový kabel. Firma doporučuje provozovat zesilovač s reproduktorovými soustavami o impedanci minimálně 8 ohmů.

obrazky/aura_z8a_07.jpg

Po odejmutí horního perforovaného krycího plechu se otevře pohled na jednoduché vnitřní uspořádání zesilovače. Kousek za předním panelem je upevněn mohutný (300VA) toroidní transformátor s minimálním sycením. Každý kanál má samostatné sekundární vinutí. Filtrační kapacity tvoří celkem osm elektrolytických kondenzátorů 15.000 mikrofarad / 63 V. Jedná se o kvalitní kondenzátory určené pro provoz v tepelně náročných podmínkách (105 stupňů Celsia). Celková kapacita je tedy úctyhodných 120.000 mikrofarad, což se kladně projeví především v kvalitním přednesu nízkých kmitočtů. Výkonové tranzistory MOSFET od firmy International Rectifier (IRFP 250 a IRF 9540) jsou typu HEXFET. Použitá teplovodná fólie pod tranzistory a mezi chladič a L profil dosahuje těch nejlepších vlastností (vedlejší produkt z kosmického výzkumu). Všechny použité rezistory jsou s kovovou vrstvou a mají 1% přesnost. Desky plošný spojů obou kanálů jsou z 2,5 mm silného skelného laminátu a spolehlivě odolávají vibracím. Měděné plošné spoje jsou předimenzované a po celé ploše postříbřené pro dosažení co nejvyšší vodivosti. Vodiče použité v zesilovači mají silikonovou izolaci a odolají tak i vysokým teplotám uvnitř přístroje. Na výstupu nejsou relátka.

Zesilovač pracuje ve třídě A, což principielně vylučuje přítomnost přechodového zkreslení, ovšem za cenu značných tepelných ztrát. Koncovým stupněm zesilovače, pracujícího v tomto provozním režimu, protéká stále maximální proud. Povrchová teplota mohutných chladičů dosahuje (podle okolní teploty) 60-80 stupňů. Udržet na nich ruku je téměř nemožné. Zpětná vazba je co možná nejvíce omezená (rozumný kompromis).

obrazky/aura_z8a_15.jpg

Než jsem přikročil ke kritickému poslechu zesilovače, podrobil se krátkému měření. Zde musím uvést jednu zvláštnost, která mne zprvu zaskočila. Záporný pól vstupních konektorů je totiž spojen s plusovou výstupní svorkou a kostrou přístroje. Při prvním měření jsem měl tudíž nevědomky výstup zesilovače ve zkratu (přes zemnící svorky sond k osciloskopu). Po nutném "otočení" měřících sond jsem tedy již mohl přikročit k samotnému měření. Výstupní výkon do zátěže 9,4 ohmu (2x 4,7 ohmu v sérii) dosahoval pod limitací přibližně 17 W. Sinusová křivka vykazovala v této fázi jistou malou nesymetrii (mírně odlišný tvar náběžné a sestupné hrany). Do 15-16 W výstupního výkonu je vše v pořádku. To dokazuje, že přístroj není koncipován pro příliš vysoké výkony a bude mít určité problémy při vysokých hlasitostech. Průběh limitace je pozvolný. Kontrola pravoúhlého signálu 1kHz ukázala dobré dynamické vlastnosti testovaného výrobku. Obdélník "drží" stejný správný tvar až do plného výkonu. Při kontrole na 20 kHz se již obdélník mírně zaobluje. Frekvenční charakteristika na -1dB je od 7,5 Hz do 32 kHz a na -3dB od 3,5 Hz do 88 kHz. Stejnosměrný posun na výstupu při připojené zátěži má hodnotu přibližně 1 mV.

K excelentně provedenému zesilovači nelze mít po konstrukční stránce nijaké podstatné výhrady.


Přesný regulátor hlasitosti AU/RA D7Z

Jedná se o aktivní verzi již déle známé D7A. Tento výrobek jistě ocení všichni zájemci, kteří nemají prostředky na pořízení opravdu kvalitního řídícího zesilovače. D7Z má sice jen jeden vstup a jeden výstup, zato provedení a hlavně technické parametry jsou naprosto špičkové. Jedná se vlastně o 33 polohový otočný přepínač, sloužící k regulaci hlasitosti výkonových zesilovačů. Takové množství poloh již umožňuje jemnou regulaci, po 1,666 dB. Úhlový rozsah je 330 stupňů a souběh kanálů lepší než 0,1 dB. Tak skvělou hodnotou se nemůže pochlubit žádný potenciometr. Minimální jsou rovněž hodnoty přeslechů 114 dB / 1 kHz a 110 dB / 10 kHz. Děliče jsou vyrobeny povrchovou technologií SMD na izolačních deskách s tvrdě pozlacenými kontaktními plochami, které zaručují spolehlivý zdvojený dotek s mimořádnou životností. Každý dělič sestává z 32 nízkošumových rezistorů s kovovou vrstvou a toleranci 1%. Maximální útlum signálu v předposledním 32 stupni je 51,666 dB. Jmenovitý odpor děliče je 22 kOhmů což je optimální pro většinu aplikací. (Na objednávku přes 100 ks je firma AU/RA schopna dodat i jiné hodnoty.)

obrazky/aura_z7d04.jpg

D7Z je umístěn v kovovém dokonale odstíněném pouzdře černé barvy. Na čelním panele je otočný regulátor hlasitosti a na zadním jsou čtyři konektory cinch, jeden pár pro vstupní signál, jeden pro výstupní. Aktivní část je napájena přes DIN konektor umístěný uprostřed zadního panelu.

obrazky/aura_z7d05.jpg

Když povolíme dva šrouby na spodní straně skříňky, lze vytáhnout celou vnitřní konstrukci. Za otočným přepínačem jsou v zadní části připevněny dvě destičky plošných spojů. Je zde použit vynikající operační zesilovač firmy Burr-Brown OPA2604. Zisk tohoto "aktivního bloku" v konstrukci regulátoru je 13 dB. Díky vlastnostem OPA2604 a preciznosti regulátoru jsou naměřené hodnoty skvělé. Kmitočtová charakteristika na -1 dB má rozsah od 2,5 Hz do 950 kHz a na -3 dB od 0,8 Hz do 2,4 MHz !! Samozřejmě i pravoúhlý signál je téměř dokonalý.

obrazky/aura_z7d09.jpg

Podle mého názoru se jedná (spolu s Dudkovým Sound Refinerem) v této kategorii o jeden z nejzajímavějších produktů na našem trhu.


Zvuk

Ke kritickému poslechu testovaných komponentů jsem přistoupil po jejich důkladném rozehrání (reproduktorová soustava) a zahřátí na provozní teplotu (zesilovač).

Nejprve krátce ke zvukovému charakteru jednotlivých objektů tohoto profilu.

Začnu posledním přístrojem, regulátorem D7Z. Zvuk tohoto komponentu lze těžko nějak popisovat, protože se chová naprosto neutrálně. Analytický charakter jsem si potvrdil poslechem kombinace D7Z a výkonového zesilovače DPA 380 SE MkII. Typický přesný a analytický zvukový projev "Dudka" zůstal plně zachovaný. Vedle Dudkovo Sound Refineru se jedná druhý komponent, pomocí kterého lze cenově přijatelnou cestou nahradit kvalitní předzesilovač pro výkonové zesilovače třídy high-end.

Do trochu jiné zvukové kategorie spadá výkonový zesilovač Z8A. Jak jsem již naznačil v popisu přístroje, nejnápadnější projev je v oblasti nízkých kmitočtů. Basová složka je výborně prokreslená a detailní. Signál nepostrádá mikrodynamiku, objemově jsou spodní kmitočty výraznější než v případě mého DPA 380. Tato vlastnost se kladně projevila ve spojení s reproduktorovými soustavami Xavian XN 270, ze kterých mají některé zesilovače problém "vymáčknout" dostatečné basy. AU/RA Z8A tento problém rozhodně nemá. Oblast středních kmitočtů se chová přirozeně a neutrálně, zvuk je prostý jakýchkoliv cizorodých prvků. Při nižších až středních hladinách hlasitosti je hudební prostor křišťálově čistý. Absence přechodového zkreslení se projevuje mimo jiné i ve zvukomalebné čistotě tónů akustických nástrojů. Na vysokých kmitočtech se mi zdál určitý, ale nepatrný pokles. Problémy zesilovači začínají při zvyšování hlasitosti. Nejdříve na růstu agresivity ženského vokálu, posléze ztrátou prostorové čistoty a určitým zkreslením. Ve firemních prospektech se uvádí výstupní výkon 20 wattů na kanál do 8 ohmů. Tento fakt je nutné respektovat. Kdo bude chtít reprodukovat symfonický orchestr na reálných poslechových hladinách hlasitosti či rockovou hudbou ohlušovat sousedy, bude muset sáhnout po jiném zesilovači. Ale na pohodový poslech jazzové či bluesové hudby na přijatelné hlasitosti je AU/RA tím pravým ořechovým.


Tímto se již dostáváme ke zvukovému projevu testované kombinace hifi komponentů. Jak jistě mnozí čtenáři a řada hifistů ví, není dnes problém koupit kvalitní komponenty (pokud na ně jsou finance), ale problém je jejich optimální sladění tak, aby předvedly svému majiteli opravdový hudební zážitek. Osobně se domnívám, že představení "sladěných sestav" má pro čtenáře větší přínos než profily samostatných přístrojů, které spolu vlastně nikdy nehrály. Sestava Xavian XN 270, AU/RA Z8A a D7Z je ověřená dlouhodobým poslechem v různých místech.

Po nezbytném ustálení provozní teploty zesilovače podává sestava velice kvalitní zvuk. Nejpřesvědčivěji zní podání nízkých kmitočtů a oblast středů. Pokud posloucháme na "rozumné" hladině hlasitosti, je prostorovost hudební scény dobře čitelná. Hlavní zbraní této kombinace hifi komponentů je výborné podání vokálů (především mužských) a přirozené podbarvení zvuku akustických nástrojů. Výšky nejsou ostré, tvrdé a útočné. Mají spíše měkčí charakter. Pokud se ovšem zvyšuje hlasitost reprodukce, stávají se mírně agresivní. Následující popis bude platit především pro "rozumnou"střední hlasitost.

Poslechem jedné ze svých nejoblíbenějších desek, Dead Can Dance - Into The Labyrinth, jsem se znovu přesvědčil o neopakovatelné atmosféře, kterou dokáže evokovat hlas zpěvačky Lisy Gerard. Třetí skladba bývá prubířským kamenem audiofilské aparatury. Tato sestava obstála na výbornou. Přejděme k něčemu rychlejšímu, zkusíme blues v podání Doug MacLeoda na albu Come to Find. Sestava pracuje s výbornou rytmikou, člověk se dokáže do hudby ponořit a plně ji vychutnat. O to jde přeci především. Některé příliš analytické kombinace mají tu vlastnost, že sice zahrají hudbu přesněji, ale člověka ta "přesná analýza" poněkud ruší v pohroužení se do hudby. Mohutný chór Carmina Burana (Carl Orff) z historického CD firmy Telarc z roku 1981 je sice čitelný, chyběla mu však ona monumentální atmosféra, kterou jsou schopné dosáhnout pouze některé reproduktorové řetězce. Zato "rebel" Richard Müller s výborným albem Neuč vtáka lietať! této aparatuře vyloženě "seděl". Dalo by se pokračovat dál: tradičně skvělí irští Chieftains se svým albem "ženských vokálů" Tears of Stone. Sem tam určitá drsnost sykavek při vyšší hlasitosti. Nekompromisní nahrávka Al DiMeoly - Infinite Desire z produkce firmy Telarc odhalila některé drobné nedostatky, způsobené patrně určitou ztrátou detailů na vyšších středech a výškách. Tuto výtku berte ovšem jako nimrání se v drobných problémech. Jako celek patří sestava, jejíž charakter zvuku určuje především AU/RA Z8A, k tomu nejlepšímu co čeští výrobci high-endu nabízejí.


Závěr

Představil jsem vám sestavu tvořenou téměř výhradně z domácí produkce výrobců high-end techniky. Od reproduktorových stojanů až po signálové kabely. (Vyjma zdroje signálu, CD přehrávače Denon.) Z výsledku poslechové části testu je zřejmé, že domácí produkce se směle vyrovná zahraniční konkurenci. S ohledem na pořizovací náklady navíc vychází nesrovnatelně lépe. Aktivní regulátor D7Z je bezesporu atraktivní komponent, který si nalezne velké množství potencionálních zájemců. Výkonový zesilovač přináší některé problémy dané jeho konstrukcí ve třídě A. Nezbytnou podmínkou provozu je kvalitní odvod tepla do okolí. Kdo nepotřebuje velké výkony má tady skvělou možnost posoudit kvality "áčkových" zesilovačů. Reproduktorové soustavy XN 270 jsou typické svým nenápadným příjemným zvukovým projevem. Tato sestava rozhodně stojí za bližší seznámení.



Výkonový zesilovač AU/RA Z8A (exkluzivní řada)
Údaje poskytnuté výrobcem:

Výstupní výkon do 8 ohmů 2 x 20W
Přeslech mezi kanály lepší než 90 dB
Odstup rušivých napětí více než 110 dB
Kmitočtová charakteristika (1W) 5 - 60.000Hz
Doporučená impedance reproduktorů 8 Ohm
Doporučená minimální citlivost připojených reproduktorů 86 dB / m / W
Vstupní citlivost 1,25 / 20 nebo také 0,28 / 1 ( V / W )
Vstupní impedance 47 kOhm
Vstupy 2x Cinch
Výstupy 2x Speaker
Trvalý příkon ze sítě 200 W
Rozměry (š, v , h) 245 x 175 x 330 mm
Hmotnost (bez obalu) 14,2 kg
Cena 26.200,- Kč


Přesný regulátor hlasitosti D7Z (exkluzivní řada)
(jedná se o aktivní verzi modelu D7A)
Údaje poskytnuté výrobcem:

Počet kroků 33
Jeden krok 1,666 dB
Souběh kanálů lepší než 0,1 dB
Frekvenční rozsah (-0,25 dB) 7 - 1 Hz - MHz
Max. vstupní napětí 5 V
Max. výstupní napětí 9 V
Rychlost přeběhu 13 V / mikrosec.
Vstupní impedance 47 kOhm
Uvedené údaje platí při zátěži 600 ohmů a výstupním napětí 1 V
Vstupy 2x Line In (cinch)
Výstupy 2x Line Out (cinch)
Rozměry (š, v, h) 84 x 88x 270 mm
Hmotnost bez obalu 2,5 kg
Napájecí zdroj 2x 20 V DC
Max. výstupní proud2x 80 mA
Max. příkon 3,2 VA
Cena 9.100,- Kč

Ing. Petr Püschel


Valid HTML 4.01!