Kiss DP-1500
DVD přehrávač se síťovým rozhraním (ethernet a wireless) a konstrukčním provedením "slim"
Poslední modifikace textu: 26. květen 2004 12:20
Po jisté době jsem dostal příležitost zapůjčit si k recenzi další DVD přehrávač dánské firmy Kiss Technology. Tentokrát jde o produkt nové řady "slim", tedy skříň menších rozměrů (cca formát A4) a výšky. Patrně jako první jsem měl rovněž k dispozici zcela nový, lokalizovaný firmware 2.8.5, určený pro DP-1500. (Na internetu jsem originální anglický 2.8.5 v době psaní recenze nikde nenašel).
Jelikož ohromná spousta informací je společná, tedy skoro identická jako v recenzi na Kiss DP-508, napsané nedávno, odkazuji čtenáře na tento text.
Galerie odkazů:
KiSS Technology A/S
Oficiální stránky firmy Kiss Technology
Sigma Designs, Inc. | Digital Media Processing For Consumer Appliances
Stránky výrobce chipu Real Magic EM8550, použitého ke zpracování signálů v přístrojích Kiss
Kiss-Tuning
Holandský server věnovaný tuningu přehrávačů Kiss
DVDRhelp.com & VCDhelp.com
Web, který sice přímo nesouvisí s produkty firmy Kiss Technlogy, zato zde lze nalézt vyčerpávající množství rad, návodů, popisů veškerých možných skrytých nastavení, servisních triků, možností odblokování atd... týkající se DVD přehrávačů
Kiss DVD :: Index (Forum)
Hlavní diskusí fórum týkající se produktů Kiss. Nevyčerpatelná studnice zkušeností.
DivX.PL - oferta
Polská stránka oficiálního dovozce produktů Kiss do Polska.
www.kissdivx.tami.pl
Další polská stránka, tentokrát věnovaná uživatelům produktů firmy Kiss Technlogy
EzLink software for KiSS DP-500, DP-508, DP-558, DP-1500 Network DVD Players
Stránky s informacemi o nových firmware a problematikou okolo MPEG4 přehrávačů
Index of /files/firmware
Adresář s výpisem různých verzí firmware (Kiss) ke stažení
Acomp - autorizovaný prodejce KiSS Technology
Stránky autorizovaného prodejce výrobků firmy Kiss Technology
Acomp - Obchod (Kiss)
Internetový obchod, kde lze produkty firmy Kiss Technology objednat a zakoupit
Úvod
Jak jsem již psal v recenzi na Kiss DP-508, hlavní oblastí, kde by tento typ přístrojů mohl oslovit své potencionální zájemce, je okruh počítačových fandů, kteří potřebují své video produkty presentovat bez závislosti na PC. Přehrávač pak bude působit tak trochu jako konzole s připojením k PC, který využívá jako zásobárnu dat pro přehrávání. PCX může být umístěno kdekoliv jinde, v dosahu sítě Ethernet a nově u tohoto modelu též bezdrátové Wi-Fi sítě.
Pokud někdo vlastní rozsáhlé sbírky filmů či seriálů nebo archiv rodinných video nahrávek pořízených kamerou, uložený na nosičích CD-R (nověji i DVD+/-R) v AVI formátu za použití DivX či XviD kodeku, nebude chtít vše předělávat do formátů, které běžné stolní DVD přehrávače umí přehrávat (DVD, VCD, SVCD). Nejlepším řešením je nákup takového přehrávače, který umí přehrávatMPEG4 (DivX, XviD, ...).
Mohu říci, že je skvělé, i v dnešní době, kdy DVD vypalovačky jsou již běžnou součástí počítačových sestav, mít na jednom disku (kam lze umístit cca 4,38GB dat) třeba 8 až 10 hodinových dílů svého oblíbeného seriálu, navíc ve více než přijatelné kvalitě.
Hlavním problémem je, podle mne, zatím nedostatek opravdu kvalitních přístrojů na našem trhu, které by korektně uměly zpracovávat MPEG4 a navíc měly i dostatečnou podporu češtiny. Takový přístroj Kiss bezesporu je, ale bohužel, cena je vyšší, než by člověk u takového přístroje očekával.
Osobně jsem byl na přístroje nové řady "slim" moc zvědavý. Očekával jsem vylepšený model DP-500 v "novém kabátě". Vedle DP-1500 jsou uvedeny na trh další: modely DP-1504 a DP-1508 jsou vybaveny pevným diskem s kapacitou 40, respektive 80 GB. V průběhu testování přehrávače s výše zmíněnou verzí firmwaru se bohužel vyskytlo pár problémů s kompatibilitou, která byla u předchozích modelů (DP-450, DP-470, DP-500, DP-508, DP-558) naprosto v pořádku. Zmíním se o tom podrobněji v samostatné části recenze. 0
Mnoho recenzí na novou řadu slim ještě napsáno nebylo. Zde je odkaz na tu, která vyšla nedávno na serveru www.cdr.cz
cdr.cz: KiSS DP-1500 - recenze (CD/DVD/MP3/Divx stolní přehrávač s WiFi) (recenze)
Popis
Přístroj menších rozměrů než bývá obvyklé by měl mít všechny předpoklady, stát se důstojným nástupcem standardní řady produktů Kiss Technology. Samozřejmě není třeba mít přehrávač ve velké "krabici". Tedy, pokud na něm nemáte postaven nějaký jiný velký přístroj. Osobně mě nejvíce dosud zaujal model DP-500 a tak jsem byl velice zvědav na DP-1500, která měla umět vše co 500 a navíc disponovat i bezdrátovým připojením k síti.
Při vybalení trochu člověka zarazí opravdu malý rozměr již kartónové krabice. V příslušenství přehrávač najdeme, vedle propojovacích kabelů, dálkového ovládání a CD s programem Kiss PC-Link, také PCMCIA síťovou kartu ZyAIR B-120 od firmy ZyXEL.
Zapojení, připojení a propojení
Nejsem nijak kovaný v sítích a jejich konfigurací, a proto jsem se bál, jak zvládnu zprovoznění wi-fi na mém starším PC. Nakonec šlo všechno dobře, USB adaptér pro wi-fi (rovněž zapůjčený firmou Acomp) se hlásil jako regulérně zprovozněný. Jen přehrávač mi stále nechtěl komunikovat s PC. Nakonec, po delším telefonátu s technickou podporou produktů Kiss (Acomp), jsem vše zprovoznil.
Přehrávač umožňuje přehrávání video, audio a obrázků, které jsou "vložené" do sdílených složek prográmku Kiss-PC Link. Stejně tak jako DP-508, která jsem měl půjčený nedávno pomocí ethernetového rozhranní.
Moje nadšení bohužel trochu vyprchalo, když filmy přehrávané pomocí "bezdrátu" sebou občas škubaly, zadrhávaly a nejednou docela "zatuhly"! Po pár hodinách experimentování jsem wi-fi odpojil a přehrávač Kiss DP-1500 zapojil kabelem pomocí osvědčeného ethernetového rozhranní. A už bylo vše tak, jak má být. Filmy se přehrávaly naprosto plynule a bez problému.
Nechci dělat ukvapené závěry, patrně byla chyba někde mezi klávesnicí a židlí, ale mě se jednoznačně víc líbí připojení pomocí kabelu!
Navíc mi nikdo nevymluví, že taková "polootevřená" bezdrátová síť je otevřenou branou k mému PC (pokud někdo zastaví v autě u baráku, vytáhne notebook a napojí se do "mé" sítě ...)
Provoz
Přiznávám se, že jsem tentokrát neměl tolik času testovat veškeré možné provozní režimy a přehrávání všemožných formátů tak, jako jsem to učinil v předchozí recenzi na DP-508.
Zaměřím se nyní hlavně na rozdíly a dojmy, které ve mě přehrávač zanechal, oproti DP-508. DP-508 je prakticky totožná co se týká možností a funkcí, jako DP-500, až na HDD 80 GB pro uložení dat.
Pár věci se mi hned po zapojení nelíbilo: nemožnost odpojit napájecí kabel z přístroje (pokud je třeba přístroj natvrdo vypnout, nemá DP-1500 síťový vypínač, pouze možnost uvedení do pohotovostního režimu). Po zapnutí velice intenzivně, modře, svítí všechny (oba) ovládací prvky. Ve tmě to působí velice rušivě.
Jinak mě potěšil opravdu tichý provoz. Při přehrávání není prakticky slyšet.
Oproti starší řadě přehrávačů mají slim modely jinou mechaniku. Dříve to byla klasická počítačová mechanika, která schroupla prakticky všechno. U modelu, který jsem měl doma, byla mechanika již poněkud vybíravá. Některá média s filmy, které jsem v pohodě při předchozí recenzi přehrával, se vůbec nenačetla, jiná ano, ale po delší době "chroupání". Nevím, zda to souvisí s první verzí firmwaru, nebo s typem mechaniky. Patrně na to bude mít vliv obojí.
Přehrávání
Pokud se tedy film korektně načte, objeví se nejprve na displeji nápis "DIVX" obrazovka TV zčerná a v zápětí se rozjede film. Obraz je (na to, že film je v DivX/XviD formátu) výborný. Přepínání audio stop a vyhledávání vzdálenějších míst na filmu se mi zdálo hbitější než u DP-508. Pro provoz filmů s dvěma zvukovými stopami se mi zdálo vhodnější použití MP3 než AC3. U jedné stopy je to jedno. Kombinace AC3 a MP3 také není nejvhodnější.
Celkem dost nevýhodné se mi zdá (stejně jako u starších větších modelů), že uživatel má nižší komfort při přehrávání normálních DVD. Přístroj si například po stopnutí filmu nepamatuje místo přerušení a je nutné ho znovu ručně nalézt.
Skvělá je naopak práce s titulky při přehrávání DivX/XviD. Podpora češtiny je bezchybná. Přehrávač podporuje celou řadu formátů titulků a kódování češtiny ve znakových sadách Windows-1250 i Středoevropské ISO-8859-2.
Soubor s titulky však musí mít stejný název jako film a musí být umístěn ve stejném adresáři. Z toho nepřímo vyplývá, že přehrávač neumí pracovat s vícejazyčnými titulky (to však by mohlo být ošetřeno v některém s příštích verzí firmwaru).
Přehrávání zvukových souborů je standardní. Je umožněno procházet adresářovou strukturou, při přehrávání si zobrazit data o právě přehrávaném souboru. Přehrávat lze MP3 (CBR i VBR), Ogg Vorbis, WMA. Nezkoušel jsem veškeré datové toky, ale ty, které mám k testování připravené přehrávač zvládl bez problémů.
Každého jistě potěší bohatá schopnost přehrávání různých obrazových formátů (JPG, BMP, GIF, PNG). Nabízí se možnost presentace "Slide Show" s nastavitelným intervalem zobrazování. Nechybí funkce zoom a posunu zvětšené části na obrazovce TV
Formát Podpora Poznámka AUDIO MP3
WMA
Ogg Vorbis
CD-DA
AC3
DTSVBR, CBR, všechny používané datové toky
AC3 přehrává i u DivX filmů
Signál (mp3, wma, ogg ...)převede i na digitální výstup
Při propojení s Internetem zobrazí data z CDDB
VIDEO DVD
VCD
SVCD
MPEG4:
DivX 3.11
DivX 4
DivX 5
XviDano
ano
ano
ano (viz dále)
bez problémů
bez problémů
bez problémů
bez problémůNutné dodržet zásady dané specifikací chipu Real Magic EM8550: nepoužívat 1/4 pixely, GMC a maximální rozměr musí být do 720x576 pixelů
Čte video formát s příponami AVI, MPG, MPEG,
Neumí načíst OGM, WMV, MOV, Matroska (MKV)
OBRÁZKY JPG, JPEG
BMP
PNG
GIF
TIFFano
ano
ano
ano (většina)
nepodpora českých znaků v názvech souborů
animované GIFy samozřejmě neumí
MÉDIA CD
CD-R
CD-RW
DVD
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RWPřehrávač čte všechna média.
(Teoreticky by mohl nastat pouze dílčí problém u některého konkrétního výrobce)TECHNOLOGIE Real Magic (hardwarová podpora)
Web Radio
Progressive ScanChip EM8550 od firmy Sigma Designs
Jsou otevřené široké možnosti pro eventuelní tuning přehrávače. Viz bližší informace v odkazech. DALŠÍ Ethernet / PC-Link
Wi-fi
SCART (RGB)
S-Video
Video (RCA)
Coaxial Digital Out
Optical Digital Out
Stereo Audio Out (RCA)Sdílení dat na PC pomocí Ethernetového či Wi-fi rozhranní
Při přehrávání klasických audio CD (CD-DA) a připojení přes ethernetové či bezdrátové rozhranní k internetu máme možnost zobrazení dat (CDDB) právě přehrávaného CD na TV obrazovce (Interpret, název alba i skladby atd...)
Galerie fotografií
http://www.acomp.cz/kiss/cz/dp1500/photos/photo9.jpg
původní foto (2065x1173)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (2048x1536)
původní foto (1536x2048)
původní foto (2048x1536)
USB adaptér pro připojení k Wi-fi síti
USB adaptér pro připojení k Wi-fi síti (pohled na zadní stranu se štítkem)
pohled na čelní panel
detail intenzivně modře svítích indikačních LED
Hodnocení, plusy a minusy, závěr
Oproti přístroji, který jsem měl poměrně nedávno zapůjčen (DP-508) se mi jevilo u DP-1500 ještě poměrně dost drobných nedostatků. Ovšem je nutné podotknout, že předchozí modely mají za sebou velký vývoj okolo firmwaru a lze tudíž předpokládat, že i u "slim" modelů dojde postupně ke zlepšování některých jejich nedostatků
Kvalita obrazu při přehrávání XviD/DivX filmů s českými titulky mě znovu dostala. V rámci možností tohoto formátu je výsledek skvělý. Mám dojem, že se u nové slim řady zrychlil přístup při přeskakování na vzdálená místa či při přepínání audio stop. Na druhou stranu, přehrávač mi nepřečetl celou řadu médií, které model DP-508 naprosto v pohodě přečetl. Za sebe jsem tedy nucen říci, že modely s počítačovou DVD mechanikou mě vyhovovaly zřetelně víc.
Chtěl bych takový přehrávač mít doma, ale za sebe musím říci, že bych raději ve své sestavě komponentů uvítal DP-450/470/500/508/558 !
PLUSY:
Značná šíře v podpoře médií a formátů
Kvalitní obraz i zvuk
Aktualizace a neustálý vývoj firmware
Kompletní česká lokalizace včetně českého menu
Bezproblémové zobrazení českých znaků v titulcích
Velikost písma a čitelnost titulků
Schopnost přehrávat DivX/XviD s mnoha různými nastaveními při enkodinku (vyjma 1/4 pixelů a GMC)
Ethernetové rozhranní - skvělá věc !!
Wi-fi - bezdrátová síť
Web radio, web počasí ...
Zobrazování mnoha různých formátů digitálních obrázků
Schopnost přehrávat hudbu nejenom MP3, ale i WMA a OGG Vorbis
Možnost přehrávat data sdílená na HDD našeho PC (které může být přitom úplně v jiném místě budovy a nijak nerušit)
Při přehrávání dat z PC nijak nezatěžujeme procesor a na PC lze bez omezení pracovat
Zrychlený posun vpřed i vzad i u formátů DivX/XviD
Zvětšování a posun obrazu (u DVD, DivX/XviD i obrázků)
MINUSY:
Menší komfort obsluhy a menší množství doplňkových informací při přehrávání DVD (oproti klasickým DVD přehrávačům)
Přehrávač nenačte některá média, jiná (problémová) načítá dost dlouho
Je potřeba sledovat novinky firmware - mohlo by dojít k opravě některých zmíněných nedostatků
Neumí přehrávat DivX/XviD kde bylo v enkodování použito 1/4 pixelu nebo GMC
Nemá postprocessing
Pomalejší hledání při použití funkce SEEK (cca 10 sekund) - ale je již rychlejší než DP-508
Pomalejší přepnutí při změně zvukové stopy (opět cca 10 sekund) - ale opět je rychlejší než DP-508
Chybí (snad pouze zatím) podpora více titulků
Chybí (snad pouze zatím) podpora formátů OGM, MKV, WMV)
Nepamatuje si čas posledního stopnutí při přehrávání filmů (nutné znovu nalézt)
osobně mi vadilo intenzivní modré světlo dvou ovládacích tlačítek na čelním panelu
Přes určité výhrady k přístrojům nové řady slim (ale nechci příliš zevšeobecňovat, možná byl problém pouze u "mého" kusu mechaniky), patří přístroje firmy Kiss Technology k tomu nejzajímavějšímu a nejlepšímu na poli přehrávačů DivX formátu. Navíc je opravdu skvělá možnost připojit přehrávač ke své domácí síti. Jediné co bude patrně na překážku podstatnějšímu rozšíření v Česku, je nepříliš vstřícná cenová politika firmy. V době velké konkurence z východu nebude možná dlouho trvat a objeví se řada přehrávačů, které nabídnou více muziky za méně peněz. Pravdou je, že takovéto levné, většinou čínské modely, mají pouze mizivou nebo spíše žádnou podporu českých znaků a také řešení problémů v případě jakýchkoliv reklamací může být pro majitele takovéhoto produktu zajímavé dobrodružství.
Osobně přeji firmě Kiss Techgnology v naší republice hodně úspěchů a nám ostatním hlavně nižší ceny těchto opravdu zajímavých produktů.