Kombinace stereofonního výkonového zesilovače
BV-Audio PA300 a předzesilovače BV-Audio P1
Úvod
Slovenskou firmu BV-Audio jsme již podrobně představili ve S&V 4/2000 v profilu integrovaného zesilovače A-300S. Pouze zde připomenu, že firma má sídlo v Trnavě. Majitel a hlavní konstruktér v jedné osobě je pan Ladislav Bunta. Firma působí na trhu od roku 1990 a to především na poli PA systémů. V roce 1998 vstoupila firma rovněž do oblasti hifi a to zmíněným integrovaným zesilovačem.
V současné době vyrábí BV-Audio, vedle děleného zesilovače P1/PA300, rovněž reproduktorové soustavy, ve kterých používá měniče firem Focal a Seas.
Popis
Předzesilovač BV-Audio P1
Přístroj upoutá pozornost především svou velice nízkou konstrukcí (4 cm), která stojí na 5 mm gumových nožkách. Čelní panel tvoří kartáčovaný eloxovaný dural o tloušťce 5 mm. Výbava a ovládání jsou téměř totožné s před rokem popsaným zesilovačem A-300S. Snímač signálů dálkového ovladače (RCV 908, 12 tlačítek), jednořádkový podsvětlený LCD displej a řada osmi tlačítek. Pomocí nich lze volit vstupy a řídit hlasitost reprodukce. Dálkové ovládání obsahuje navíc tlačítka pro volbu vyvážení kanálů, nastavení citlivosti vstupů a alfanumerický popis vstupu. Zajímavý je zadní panel.
Zprava doleva obsahuje kolébkový síťový vypínač, odpojitelný třížilový přívod napájení, symetrický (balanced, XLR) výstup, nesymetrický (unbalanced, RCA/cinch) výstup, výstup pro nahrávání Rec Out, Line In 2-5 (cinch), Line In 2 (balanced), Phono MM/MC a zemnící svorka GND.
Novější modely BV-Audio P1 mají již na zadním panelu konektor "CON" sloužící k propojení s výkonovým zesilovačem PA300 (automaticky ho uvede do provozu po zapnutí P1).
Konektory cinch jsou zlacené. Přesné nastavení provozního režimu Phono zesilovače je umožněno po odmontování krytu předzesilovače. Na desce plošných spojů jsou čtyři čtyřnásobné přepínače DIP, pomocí nichž lze pro každý kanál nezávisle zvolit režim MM/MC, Subsonic On/Off, vstupní kapacitu (47/100/220/470 pF) a vstupní odpor (10/100/47k/68k ohmů). Gramofonový zesilovač využívá kvalitních dvojitých operačních zesilovačů firmy Analog Devices OP275GP. Použití kvalitních součástek s minimálními tolerancemi zaručuje přesnou korekci RIAA v toleranci 0,2 dB.
Obvody symetrických vstupů a výstupů jsou ošetřeny pomocí OZ NE5532AP (servosmyčka). Nesymetrický signál dostaneme spojením záporného pólu se zemí. Volba vstupního signálu je zajištěna pomocí miniaturních relátek japonské firmy Takamisawa (5 kusů RY12W-K). Linkový signál zpracovávají (stejně jako v sekci Phono) operační zesilovače OP275. Regulace výstupní úrovně je realizována pomocí dvou 12 bitových DA převodníků firmy Analog Devices (DAC8143F). Regulace hlasitosti je možná velice jemně ve 100 krocích (od 0 do -60 dB) s minimální odchylkou souběhu. Na výstupu signál zpracovává jednoduchý operační zesilovač OP176GP což je polovina OP275. Stabilizaci napájecího napětí +/- 15 V zajišťují běžné 7815/7915 v pouzdrech TO220. Analogová (signálová) část i řídící část mají svůj vlastní transformátor.
Výkonový zesilovač BV-Audio PA300
Obdobně jako řídící zesilovač, i tento přístroj je nízké konstrukce. Výška skříně (přibližně 8 cm) je víceméně limitována pouze výškou toroidních transformátorů.
Jelikož jsou tyto transformátory dva, je přístroj na svou výšku překvapivě těžký. Čelní panel, vzhledově shodný s předzesilovačem, obsahuje vedle nápisu jen 5 indikačních LED (Power On 1x, Peak L/R, Protect L/R). Při pohledu na zadní panel je zkušenému oku jasné, že PA-300 je určen hlavně pro provoz s modelem P1 téže firmy. Přístroj má pouze symetrické (XLR) vstupy s regulací citlivosti pomocí potenciometru.
Vedle toho obsahuje zadní panel výkonového zesilovače BV-Audio ještě symetrický výstup (pro snadnou aplikaci režimu bi-amping), kvalitní zlacené reproduktorové terminály (dvě dvojice pro každý kanál - snadné připojení bi-wiringových kabelů) u kterých lze použít banánek, vidlice i odizolovaný kabel silného průřezu. Vedle zdířky pro připojení třížilového napájecího kabelu je kolébkový vypínač, zesilovač lze zapínat jen tady. Nové modely P1 však disponují výstupem "CON", který se spojí se stejně označeným vstupem PA300 a pokud na vedle umístěném přepínači (Auto/Manual) nastavíme režim "Auto", výkonový zesilovač lze zapínat uvedením řídícího zesilovače do provozu, například dálkovým ovladačem.
V tomto případě již tedy není nutné sahat někam do těžko přístupného místa na zadním panelu (pokud máme sestavu někde v regálu u stěny). Řídící zesilovač dálkovým ovladačem uvedeme do stavu StandBy a výkonový zesilovač se vypne.
Po odejmutí krycího plechu vidíme, že vnitřnímu uspořádání dominují dva mohutné toroidní transformátory 2x 40V (Vinuta s.r.o. Rajec Slowakia). Konstrukční uložení transformátorů je odstíněné pomocí plechů. Napájecí napětí filtrují čtyři elektrolytické kondenzátory 10.000 mikroF/63V. Každý kanál disponuje čtveřicí výkonových tranzistorů firmy Motorola (2x MJL 21193 a 2x MJL 21194). Tepelné ztráty jsou odevzdávány čtyřem mohutným chladičům (dva a dva spojené chladiče na stranách vnitřní konstrukce zesilovače). Tranzistory na vstupní části jsou teplotně svázané.Na výstupu výkonové části signálu je cívka i ochranné relé. Zesilovač má pečlivě řešené ochrany: stejnosměrnou, teplotní, proti zkratu i zpoždění přítahu relé několik sekund po zapnutí. Z celé konstrukce jak výkonového, tak řídícího zesilovače, je jasně zřejmý striktně "technický" přístup zkušeného konstruktéra profesionálních audio systémů.
Měření
Měření jsem provedl v domácích podmínkách pomocí signálového generátoru KZ 1405 a osciloskopu Tektronix TDS 210. Měření jsem provedl společné pro kombinaci předzesilovače a výkonového zesilovače propojené spolu dodaným XLR kabelem. Oba komponenty byly před měřením zapnuté nejméně 30 minut a tedy náležitě teplotně ustálené. Výstupní výkon jsem měřil do zátěže 4,7 ohmu na kmitočtu 1 kHz sinus. Těsně na začátku limitace signálu jsem naměřil výkon přibližně 205 W. Uváděné údaje tedy zesilovač splňuje s dostatečnou rezervou. Měření provoúhlého signálu (1 kHz, 10W / 4,7ohmu) ukázalo téměř ideální křivku, ještě i na 20 kHz lze zesilovači sotva cokoliv vytknout. Výkonový zesilovač je velice rychlý a stabilní. Obdélník drží svůj tvar i těsně pod limitací. V případě kmitočtové charakteristiky jsem zjistil, že pokles 1 dB byl na kmitočtech 3,3 Hz a 190 kHz a pokles 3 dB na kmitočtech 1,2 Hz a 450 kHz. Změřený stejnosměrný offset na výstupech byl 1,2 mV (levý) a 6,8 mV (pravý kanál). Všechny naměřené výsledky jsou tedy bez diskusí naprosto skvělé, v tomto ohledu nelze testované kombinaci přístrojů nic vytknout.
Ještě drobná poznámka k regulaci hlasitosti. Jelikož lze pro každý vstup nezávisle nastavit hodnotu vstupní citlivosti (0-20 dB) nesmíme zapomenout, že regulace hlasitosti, která má normálně rozsah 0-100 kroků, bude o toto zesílení menší. Pokud tedy budeme zesilovat signál, jehož vstupní citlivost je nastavena na maximální hodnotu 20, lze zesilovat signál jen od 0-80 kroků (přestože se na LCD displeji budou indikovat hodnoty 0-100). Všiml jsem si toho na osciloskopu, kdy od kroku 80 do 100 se již výstupní amplituda signálu nezvyšovala, což mne nejprve zmátlo. Při nastavení citlivosti na o dB tento jev nenastane.
Zvuk
Při posuzování zvukové kvality testované sestavy BV-Audio P1/PA300 jsem použil reproduktorové soustavy Xavian XN 270. Kvalita těchto soustav se projevuje naplno pouze při spojení s opravdu kvalitními zesilovači. Sestavu jsem nejprve náležitě rozehrál a posléze přešel k samotnému kritickému poslechu.
Zvuk přístrojů firmy BV-Audio je na první poslech technicky precizní. Ve zvukovém projevu je zřetelná značná výkonová rezerva. Zvuk je velice dynamický, jasný a znělý. Mohl jsem si dovolit nastavit i značnou hlasitost disku hebrejské hudby (Ora Sitter a Youval Micenmacher) bez obav nežádoucího zkreslení perkusí či ženského vokálu. Zesilovač zachovává výbornou prostorovost nahrávky. Odbobně se chová i poslední oceněné album Carlose Santany - Supernatural. Skvělá hudba na zesilovači, který nemá problémy se "sléváním" prostoru na vyšších hladinách hlasitosti. Při hlasitém poslechu dynamických scén s více hudebními nástroji byl občas slyšet nádech zkreslení. Možná je to daň za velkou přesnost a analytičnost zvukového projevu, poněvadž mnohdy se tato ostrost vyskytne i v nahrávce a mnohé "nepříliš přesné" zesilovače tuto ostrost zjemní tak, že se lidskému uchu líbí více. Toto není případ PA300 který přenese signál ze vstupu na výstup s minimálním zkreslením. Zvuk dalších testovaných nahrávek (Chieftains, Nohavica, Forcione) byl výborný. Velice detailní informace, které zesilovač podává o prostoru hudební nahrávky, dávají poslechu třetí dimenzi.
Pokud bych měl něco vytknout, tak určitou studenost projevu. Zvuk je prostě čistý, přesný až sterilní. Osobně bych doporučil přístroj provozovat s CD přehrávačem, který není příliš analytický a ostrý.
Při tichém poslechu se mi některé nahrávky jevily tak trochu "pod dekou" tento dojem jasně mizel při zvyšování hlasitosti. V tomto případě se dá doporučit zvýšení zisku na vstupu předzesilovače. Poté se zmíněný jev částečně odstraní.
Závěr
Výrobky slovenské firmy BV-Audio patří bezesporu k tomu nejlepšímu ve své cenové kategorii, co lze na našem trhu pořídit. Pokud patříte mezi příznivce přesného, analytického zvuku a toužíte mít zesilovač disponující velkým výstupním výkonem s minimálním zkreslením, nabízí se vám zajímavá možnost. Při uvážení velmi příznivé ceny jak předzesilovače tak výkonového zesilovače se jedná o velice výhodnou možnost pořízení kvalitního zesilovače. Český zástupce nabízí zvýhodněnou (a velice zajímavou!) cenu při zakoupení obou přístrojů najednou.
Testovací aparatura:
CD přehrávač: Denon DCD-1800R
Reproduktorové soustavy: Xavian XN 270
Reproduktorové stojany: Xavian XS 65
Reproduktorové kabely: Dudek Cable One
KrautWire Model 3
Signálové kabely: ProEl (XLR kabely dodané výrobcem)
Weinberg Audio Klunker
KrautWire Model 4
Aktivní kabely: Dudek Sound Refiner
Testovací nahrávky
U2: All That You Can't Leave Behind (Island 2000)
Ora Sitter / Youval Micenmacher: Hebrew Songs from Israel And Orient (AlSun 1995)
Chieftains: Tears Of Stone (BMG 1999)
Carlos Santana: Supernatural (BMG 1999)
Jaromír Nohavica: Divné století (Monitor-EMI 1996)
Antonio Forcione: Live! (Naim Audio 2000)
Předzesilovač BV-Audio P1
Technická data uváděná výrobcem:
Kmitočtový rozsah (+0dB, -0,2dB) 20 - 20.000 Hz Zkreslení THD+N (20-20.000 Hz) Max. 0,005 % Zkreslení intermodulační(60Hz/4-20kHz, 4:1) Max. 0,003 % Odstup rušivých napětí (Line) 100 dB
(MM) 85 dB
(MC) 80 dBPřeslechy mezi kanály (1 kHz, 10kHz, 20kHz) -100dB, -90dB, -85dB Výstupní impedance 50 ohmů Souběh regulace (0 až -60dB) Menší než 0,1 dB Vstupy 4x Line1x Phono MM/MC Výstupy 1x Tape Out1x Out (nesymetrický)1x Out (symetrický) Příkon 5 VA Rozměry (š, v, h) 443 x 44,5 x 330 mm Hmotnost 2 kg Cena 14.990,- Kč Záruka 3 roky
Výkonový zesilovač BV-Audio PA300
Technická data uváděná výrobcem:
Výstupní výkon (8 ohmů, 20-20.000Hz, THD menší než 0,01%) 2x 110 W Výstupní výkon (4 ohmy, 20-20.000Hz, THD menší než 0,015%)2x 170 W Kmitočtový rozsah (+0dB, -0,2dB) 20 - 20.000 Hz Zkreslení THD+N (110W/8ohmů, 20-20.000Hz) max 0,01 % Zkreslení intermodulační (100W/8ohmů, 60Hz/4-20kHz, 4:1) 0,004 % Rychlost přeběhu (8 ohmů) 50 V/mikrosec. Přeslechy mezi kanály (20-20.000Hz) -100 dB Činitel tlumení (8 ohmů) 1 kHz 500
10 kHz 350Odstup rušivých napětí (20 - 20.000 Hz) 105 dB Vstupy 1x Symetrický XLR Výstupy 1x Symetrický XLR Rozměry (š, v, h) 443 x 88 x 370 mm Hmotnost 14 kg Cena 24.990 Kč Záruka 3 roky