Americká agentura pro oceány a atmosféru (NOAA) v čele s Thomasem Karlem v červnu 2015 vydala senzační studii (tzv. „pause buster“), která vymazala legendární „pauzu v oteplování“ z dějin. Vědci prostě přepsali historické záznamy.

Karl, T. R., et al., Possible artifacts of data biases in the recent global surface warming hiatus. Scienceexpress, June 4, 2015. http://www.le-telegraphe.ch/docus/warming.pdf

Klimatologové v nové studii škrtem pera zdvojnásobili teplotní trend za poslední generaci. Z 0,046°C za deset let na 0,093°C za deset let. Použili starou osvědčenou metodu. Vzali teploty moří, starší období ochladili a novější období ohřáli, aby se na papíře zvětšil teplotní rozdíl.

O co jde? Podle satelitního měření se od roku 1998 mírně ochlazuje, podle pozemního měření jako je britský systém HadCRUT, teploty stagnují. Dokonce i klimatický panel OSN uznal, že se jakékoli oteplení v tomto období nedá prokázat.

„Neotepluje se a nedokážeme vysvětlit proč. Je to trapas,“ naříkal klimatolog Trenberth.

Poslední roky vědecká komunita proto začala panicky chrlit různé – většinou za vlasy přitažené - teorie, co je příčinou, že se oteplování na tak dlouho zastavilo. Meteorolog Anthony Watts napočítal přes padesát takových výmluv (viz ZDE). Oteplování se prý schovalo do mořských hlubin, kde číhá. Nebo za neoteplování může zmenšení ozónové díry. Nebo Číňané a jejich tovární komíny. Nebo borovice, protože moc smrdí. Apod.

Zoufalé hledání nyní konečně končí. Prý se všichni honili za přízrakem. Pauzu není třeba nijak vysvětlovat, protože zkrátka nikdy nebyla. Jen se vám zdála.

Co za tím může být? NOAA zřejmě připravuje Obamovi politickou půdu pro prosincovou klimatickou konferenci v Paříži. Je nutné nějaké to oteplování vyrobit, alespoň na papíře. aby bylo proti čemu bojovat.

Místopředseda IPCC Jean-Pascal van Yperselle vymazání pauzy přivítal slovy: "Tato studie definitivně pohřbila představu jakési "pauzy", kterou se snažili šířit ti, kdo se snaží zmást veřejnost ohledně klimatu."

Britské noviny Guardian psaly: "Přehodnocení historických dat a metodiky americkými vědci vyvrátilo hypotézu o "pauze", kterou skeptici používali k podkopávání klimatické vědy (to undermine climate science)."

To mají tak krátkou paměť, že zapomněli, jak sami o pauze hovořili? Najednou je pauza prohlašována za demagogický výmysl klimaskeptiků? Porovnávání předpovědí s naměřenými daty je najednou "podkopáváním vědy"? Jenže ve skutečnosti IPCC sama existenci pauzy (tzv. hiatus) uznala ve své Páté zprávě!

Pro podrobnější odbornou analýzu z pera fyziků a klimatologů doporučuji články Judith Curry nebo Lugoše Motla níže:

O aféru se začal zajímat Kongres, protože NOAA je placena z peněz daňových poplatníků. Kongres má povinnost na hospodaření s těmito prostředky dohlížet. Senátor Lamar Smith, předseda Výboru pro vědu, vesmír a techniku (House Committee on Science, Space and Technology) nyní organizuje vyšetřování, co se to v NOAA děje. A reakce vědců? Jak je zvykem, klimatologové se rozhodli zapírat a zatloukat. Žádost o zveřejnění podkladů své studie odmítli.

„Komunikace mezi vědci musí být důvěrná, je to důležité pro udržení otevřenosti debaty. Proto tyto dokumenty Kongresu neposkytneme. Je to dlouhodobá praxe ve vědecké komunitě chránit důvěrnost vědeckých debat,“ uvedl šéf NOAA v Nature.

Senátor Smith na to reaguje: „V NOAA musejí zveřejnit, proč pozměnili data, aby dostali výsledky, které potřebují pro podporu své agendy o extrémní změně klimatu. Náš výbor použije všechny nástroje, které má k dispozici, aby plnil své ústavou předepsanou povinnost a dohlédl na to, jak se utrácejí peníze daňových poplatníků.“

Skandál připomíná aféru Climategate, kdy se na veřejnost dostaly odborné diskuse vědců: „Právě jsem použil Majkův trik, abych zamaskoval pokles teplot.“ V NOAA se zřejmě vedly letos podobné "odborné" debaty.

REFERENCE:

http://wattsupwiththat.com/2015/06/04/noaancdcs-new-pause-buster-paper-a-laughable-attempt-to-create-warming-by-adjusting-past-data/

http://www.thegwpf.com/us-congress-to-investigate-noaas-temperature-adjustments/

http://dailycaller.com/2015/02/20/republicans-to-investigate-climate-data-tampering-by-nasa/

http://www.nature.com/news/us-science-agency-refuses-request-for-climate-records-1.18660

http://www.breitbart.com/big-government/2015/10/29/noaa-attempts-hide-pause-global-warming-disgraceful-cover-since-climategate/